LPG araç kullanan tüketicilerin dikkatine!...
LPG araç kullanan tüketicilerin dikkatine!...

Tüketici yardım merkezi olarak LPG'i araç kullanan tüketicilerini nelere dikkat etmesi gerektigi ile ilgili yapmış oldugumuz araştırmada tüketiciler katkı sunacagının düşündüğümüz bilgileri haberleştirmek istedik. biliyoruz ki küçük bir bilgi can kurtarır.         

ARAÇLARDA  LPG TAKTIRANLAR DİKKAT!.. 

 1. LPG dönüşüm sistemleri; uluslararası ECER67 ve TSE standartlarına uygun olması, montaj firmasının yetkili ve montajı yapan teknisyenin eğitilmiş olması, gerekli bakım ve periyodik kontrollerinin yapılması ile çevreci, ekonomik ve güvenli sistemlerdir.
 2. LPG tankları binek araçlarda bagaj bölümüne, kendine orijinal sehpası üzerine montajı yapılmalıdır. Ayrıca tank en az iki adet orijinal bağlama kayışı ile sıkı sıkıya gerdirilerek bağlanmalıdır.
 3. LPG tankı basınçlı kaplar statüsünde 2 tip tank vardır. Tanklardan yüksek basınca dayanıklı B tipi tankların kullanılması tercih edilmelidir.
 4. LPG tankları, dış etkilerden korunması için epoksi boya ile boyanmalıdır.
 5. Kullanım ömrü dolan tankların ve diğer gerekli tüm tadilatların yetkilendirilmiş otogaz dönüşüm firmaları tarafından değiştirilmelidir.
 6. Tankların çarpma sonucunda yırtılması ve patlaması söz konusu değildir.

DEĞİŞTİRİLMEYEN HER TANK, PİMİ ÇEKİLMİŞ BOMBA ÖZELLİĞİ TAŞIMAKTADIR.

 1. LPG‘li araçların dönüşümünde kullanılan tankların kullanım ömrü 10 yıldır.
 2. LPG‘nin korozyon etkisi 10 yıl olarak belirlendiğinden, ömrü dolan tankın değiştirilmemesi durumunda patlama riski oluşturmaktadır.
 3. Tanktan sürekli LPG çekişi nedeniyle tank dış yüzeyinde terleme ve nemlenme meydana gelir. Tank boyası herhangi bir nedenden dolayı bozulmuş veya yıpranmış ise tankın bu bölgelerinde korozyon oluşur.Bu korozyon zamanla tankın delinmesine neden olabilir. Bunun önlenmesi için tankın yıpranan boyaları temizlenerek bu bölgelerin yeniden epoksi boya ile boyanması sağlanmalıdır.
 4. Bağlama kayışlarının zamanla gevşemesi sonucunda LPG tankı hareket ederek bağlantı ayarlarının bozulmasına neden olur. Bu nedenle LPG tankı bağlama kayışları sık sık kontrol edilmeli, gevşeyen kayışlar gerdirilerek tank sabit duruma getirilmelidir. Gevşeyen LPG tankı üzerinde bulunan multivalfin çalışma açısının bozulmasına ve bakır boruların zorlanarak kırılmasına neden olur.
 5. Bağlama kayışlarının zamanla gevşemesi sonucu LPG tankı yerinden hareket etmiş ise mutlaka yetkili LPG servisine gidilerek tankın multivalf montaj açısına uygun olarak yerine sabitleme işleminin yaptırılmalıdır.
 6. Tanklara aktarılan yakıt miktarı tankın %80‘i kadar dolu olmalıdır. %80‘inin üzerinde doldurulması halinde tehlike oluşturabilir.
 7. LPG kullanan araç sahiplerinin mutlaka 3-4 günde bir karbüratörlü araçlarda benzinli bölümünü de 5 dakika süre ile devir daim yaptırılmalıdır.  Benzinli bölümün yakıt hortumunda kullanılmamaktan dolayı çatlama meydana gelebilmekte araçlarda patlama riski potansiyeli artmaktadır.
 8. LPG‘nin korozyon etkisi 10 yıl olarak belirlendiğinden, ömrü dolan tankın değiştirilmemesi durumunda patlama riski oluşturmaktadır.
 9. LPG dönüşümlü araç kullanan araç sahipleri araçlarındaki LPG tankının imalat tarihini kontrol etmelidir.  Eğer tankın kullanım süresi dolmuş ise yetkili LPG dönüşüm firmalarına giderek LPG tankını değiştirmelidirler. Bu konuda vahim kazalar yaşanmaması için kullanım ömrü dolan LPG tanklarını değiştirelim. Duyarlılığımızı hem kendi can ve mal güvenliğimiz için hem de kent trafiğinde seyir eden diğer araçlar ve vatandaşlarımız için göstermeliyiz.
 10. Bu nedenle ömrünü tamamlamış LPG tanklarının kullanımı halkımızın can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamalıdır.

 


  Toplam Okunma Sayısı : 2708 Yazar : Tuketici Yardım

 

Bilinçli Tüketici Olmak İçin Neler Yapmalıyız
“Bilginin en büyük düşmanı bilgisizlik değildir, bildiğini zannetmektir,”  der Stephen Hawking ...>>>
Konut Kredilerinde yeniden yapılandırmaya masrafını nasıl alırım?
Kredi yeniden yapılandırma masrafı haksız şarttır.  Konut kredilerinde yeniden yapılandırma için başvuruda bulunan...>>>
Konut kredilerinde dosya masrafının iadesi
Yargıtay 13.Hukuk Dairesi; ,Esas: 2010/11726, Karar: 2011/1870, Karar Tarihi: 10.02.2011 kararıyla, bankaların tüketicilere, tüketici kredisi, konut kredisi ve değişik ad altında kullandırdıkları kredilerden masraf adı altında...>>>
Tüketici İpotekin Fekki ücretini nasıl alabilir?
İpotek fekki ücreti Haksız sözleşme şartıdır!.. Ankara/Çankaya Tüketici Sorunları Hakem Heyeti 21.12.2009 tarih ve K/4371...>>>
>>> Tüm haberler...
keçiören düğün salonu keçiören toplantı salonu keçiören düğün salonları ankara düğün salonu keçiören nikah salonu ray dolap ankara mutfak dolabı ankara banyo dolabı ankara vestiyer ankara duvar ünitesi ankara gardrop ankara tv ünitesi ankara vestiyer duvar ünitesi tv ünitesi gardrop mobilya mobilya ankara bamya çorbası etli ekmek mevlana pide bıçak arası konya tandır kuzu tandır fotokopi makinası fotokopi web tasarımı ankara tercüme büroları tercüme ankara tercüme simultane tercüme fotokopi makinası kiralama fotokopi makinası satışı fotokopi makinası tamiri