Yargı Tüketiciyi, EPDK Dağıtım Şirketlerini Koruyor.
Yargı Tüketiciyi, EPDK Dağıtım Şirketlerini Koruyor.

Tüketici, Aslında Benzin İstasyonlarına Devlete Olan Vergisini Ödüyor, Benzin İstasyonları Da Devlet Adına Tüketiciye Eşantiyon Olarak Benzin Veriyorlar.

Tüketici olarak elektrik, doğalgaz ve akaryakıt ürünlerinde indirim bekliyoruz. Bir varil petrolün fiyatı otuz dolarlara kadar inmiş, fiyatı adeta yerlerde sürünmektedir. Ancak bunun tüketiciye yansıyan bir tarafı bulunmamaktadır.

Doğalgaz ithalinde metreküp alım fiyatında düşüş olmasına rağmen tüketiciye yansıması söz konusu değildir. Doğalgazın fiyatı düşünce bu durum doğrudan elektrik fiyatlarını etkilemektedir. Çünkü elektrik çevrim santralleri doğalgaz ile çalışmaktadır. Bu nedenle elektriğe yapılan yüzde 6,8 lik zam haksız bir zamdır. Tüketici Elektrik, doğalgaz ve akaryakıt ürünlerinde indirim istemektedir.

Enerji bakanı, önümüzdeki aylarda doğalgazda bir indirim yapılabileceği sinyalini vermiştir. Bu açıklama ile tüketiciye bir umut vermeye çalışmaktadır. Tüketici sayın bakandan umut değil, icraat beklemektedir.   

EPDK uygulamalarıyla tüketicileri tüketici hukunu görmezden gelmektedir. Halbuki, tüketicinin ekonomik çıkarlarının korunması Devletin sorumluluğundadır. EPDK mevcut uygulamalarıyla tüketicinin yasal ve Anayasal haklarını hiçe sayarak ikincil mevzuat hükümleriyle elektrik dağıtım şirketlerinden yana düzenlemeler yapmaktadır. Yargı, verdiği kararlarla tüketiciyi korurken, EPDK elektrik dağıtım şirketlerini korumaktadır. EPDK bu yanlış uygulamalara  biran önce son vermeli, yargı kararlarını dikkate alarak bir yasal düzenleme ile bu sorunu kökten çözmelidir.    

Bu hukuksuz uygulamaların devamı halinde tüketici, bankalardan sonra “kaçak” elektrik ücretlerinin geri alınması için ikinci büyük hukuk mücadelesini başlatacaktır.

İndirim, akaryakıt ürünleri için de tüketicide beklenti yaratmıştır. Petrol fiyatlarının artışı ile anında zamlanan petrol ürünleri, fiyatın düşmesi durumunda aynı hızla indirim uygulanmamaktadır.

Benzin fiyatı tüketicinin kanayan yarasıdır. Bu konuda öyle bir durumla karşı karşıyayız ki; tüketici sanki benzin istasyonlarına vergisini ödemeye gidiyor, benzin istasyonları da kar marjını alıyor ve Devlet adına tüketiciye benzini eşantiyon olarak veriyorlar. Bir litre benzinin rafineri çıkış fiyatı 1.70 TL'dir. Benzin istasyonlarında bir litre kurşunsuz benzinin fiyatı bayi karı+nakliye+ vergi =4.25 TL'dir. Yani bir litre benzinin üçte ikisi vergidir. Devlet tüketicinin bu ağır vergi yüküne bir an önce son vermelidir. Başta verginin vergisi olmak üzere hakça bir indirime gitmeli ve bu alanda vergi ADALETİ sağlanmalıdır. 


Sıtkı Yılmaz
BTD Genel Başkanı


  Toplam Okunma Sayısı : 1118 Yazar : Tuketici Yardım

 

Banka Hakem Heyeti kararını uygulamıyor
Merhaba,Ben Garanti Bankası'nın kredi kartını kullanıyordum. Geçtiğimiz yıl yıllık kart ücreti almışlardı. Bunun yasal olmadığını söylediğim halde bunu kendi hakları olarak...>>>
TÜKETİCİLER BANKALARA “BELİRSİZ ALACAK DAVASI” AÇMALI
BASINA VE KAMUOYUNATÜKETİCİLER, BANKALARIN OLUŞTURDUĞU KARTEL NEDENİYLE, TÜKETİCİ MAHKEMELERİNDE HAKLARINI ARAYABİLECEKLER....>>>
Şeker Raporu
Nişasta bazlı früktozdan zengin şekerin diyabet ve pankreas kanserine neden olduğuna ilişkin bilimsel verilerin analiziÖZETSon yıllarda...>>>
Elektrikte Kayıp Kaçak Bedelini Nasıl Alabilirim?
Elektrikten alınan kayıp-kaçak bedeli ile ilgili olarak Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 21.05.2014 tarihinde vermiş olduğu Kararda; “elektrik enerjisinin nakli esnasında meydana gelen kayıp ile başka kişiler tarafından...>>>
>>> Tüm haberler...
keçiören düğün salonu keçiören toplantı salonu keçiören düğün salonları ankara düğün salonu keçiören nikah salonu ray dolap ankara mutfak dolabı ankara banyo dolabı ankara vestiyer ankara duvar ünitesi ankara gardrop ankara tv ünitesi ankara vestiyer duvar ünitesi tv ünitesi gardrop mobilya mobilya ankara bamya çorbası etli ekmek mevlana pide bıçak arası konya tandır kuzu tandır fotokopi makinası fotokopi web tasarımı ankara tercüme büroları tercüme ankara tercüme simultane tercüme fotokopi makinası kiralama fotokopi makinası satışı fotokopi makinası tamiri