TRT tüketiciye yük olmaktan çıkmalı!..
TRT tüketiciye yük olmaktan çıkmalı!..

·“Tüketici bilgisayar ve cep telefonunu TRT’yi izlemek için almıyor”

·TÜDEF Genel Başkanı Atak;“TRT tüketiciye yük olmaktan çıkmalı !..”

·“Bandrol ücretlerine yapılan zam kabul edilemez !..”

·“Sanayiciden kaldırılan trt enerji payının ceremesinin 80 milyon tüketiciye bandrol zammı olarak yüklenmesini kınıyoruz.”

·“Bu durum, vergide Deli Dumrul zihniyetiyle, ‘geçenden beş, geçmeyenden on’ anlayışını hakim kılan ve vergi adaletini, hakkaniyeti, TRT yayınlarını izlemek durumunda olmayan, milyonlarca tüketicinin evrensel ekonomik çıkarlarının korunması haklarını ihlal eden bir uygulamadır.”

·“Tüketicilerin ikinci el garantisiz telefon, televizyona kayması ve Türkiye Ekonomisi’ nin de bundan etkilenmesinin yolu açılmıştır.”

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Hasan Atak, sanayi işletmelerinden TRT enerji payının kaldırılmasının ardından kurumun gelir kayıplarının karşılanması için bandrol ücretlerine zam yapılmasını kabul edilemez bularak eleştirdi.

Atak, yaptığı yazılı açıklamada: “TRT tüketiciye yük olmaktan çıkmalıdır. Son bandrol artışlarıyla; televizyon, radyo, teyp, video,birleşik cihazlardan yüzde 16’ya, cep telefonlarından alınan vergilerin yüzde 10’ a yükseltilmesi ve bilgisayarlar ve tablet bilgisayarlardan ise yüzde 2 bandrol ücreti alınmasıyla TRT vatandaşın cebine bir kez daha el uzatmıştır” dedi.

Bu anlayış ile sanayiciden alınan vergi yükün ceremesinin 80 milyon tüketiciye yüklenmiş olduğunu belirten Hasan Atak şunları söyledi: “Sanayiciden kaldırılan TRT enerji payının tüketiciye bandrol zammı olarak ödettirilmesini kınıyoruz. Cep telefonu ithalatında ödenen yüzde 10 TRT bandrol ücreti, aynı zamanda ithalde tahsil edilen yüzde 25 ÖTV ve 18 KDV matrahına ilave ediliyor ve bandrol ücreti üzerinden ikinci kez vergi tahsil ediliyor.

Örneğin bu karar öncesi vergiler hariç 1.000 TL'ye ithal edilen bir cep telefonu için ithal anında 563.50 TL vergi ödeniyordu. Bandrolün yüzde 10’ a yükseltilmesiyle aynı ürünün ithalatında 622.50 TL vergi ödenecek. Tüketici, otomobil aldığında TRT payı araçtaki radyo bedelinden değil; otomobilin ÖTV’siz satış bedeli üzerinden hesaplanıyor. Bu şekilde , ÖTV’siz satış bedeli 70 bin lira olan bir otomobildeki 500 liralık radyo için tüm arabanın bedeli üzerinden, binde 4 yani 280 lira TRT payı ödeniyor. Oysa TRT payı, arabanın tüm bedeli yerine 500 liralık radyo bedeli üzerinden hesaplansa ödemesi gereken tutar sadece 20 lira olması gerekiyor.

 Bu durum, vergide DELİ DUMRUL ZİHNİYETİYLE, ‘geçenden beş, geçmeyenden on’ anlayışını hakim kılan ve vergi adaletini, hakkaniyeti, TRT yayınlarını izlemek durumunda olmayan, milyonlarca tüketicinin evrensel ekonomik çıkarlarının korunması haklarını ihlal eden bir uygulamadır. Tüketiciler, bilgisayarı, cep telefonunu kalitesi tartışmalı TRT yayınlarını izlemek için almıyor' dedi.

Verimsizliğin zararı halka ödetiliyor

Hasan Atak, TRT’ nin verimsiz yönetim anlayışının zararlarını halka dayatmaya hakkı olmadığını söyleyerek “Gelirinin yüzde 86’sı elektrik hasılat payı ve bandrol ücretlerinden oluşan 2 milyara yakın bir bütçeyle yönetilen TRT zarar ediyorsa, TRT’nin 2015 yılı hesaplarını inceleyen Sayıştay, kuruma; ‘Kısa vadede yeterli ve hızlı bir tasarrufa gidilmesi gerektiği ortadadır’ uyarısında bulunmuşsa; 7500 kişiye yakın personel çalıştıran TRT, buna karşın dış yapımlara toplam bütçesi içinde yüzde 50’den fazla para ödemişse, bu verimsiz bir yönetim anlayışına işaret eder. O zaman bunun faturasını TRT’ yi belki de hiç izlemeyen milyonlarca yurttaş ödemek zorunda değildir. Tüketiciler üzerinden alınmaya çalışılan bu dolaylı vergiler haksız olduğu gibi hukuki de değildir. Konun her yönü ile takipçisi olacağız” dedi.

Tüketici ikinci ele kayar

Atak son olarak bu durumun tüketicilerin ikinci el garantisiz telefon, televizyona kayması ve Türkiye Ekonomisi’ nin bundan etkilenmesinin yolunu da açacağının altını çizerek; elektronik eşya sektörünün vergilerinin artması, satışların yavaşlamasına, kayıt dışı ekonominin artmasına, tüketici mağduriyetlerin çoğalmasına ve ekonomin yavaşlamasına yol açacağını vurguladı.

 

Basına ve Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Hasan ATAK

Genel Başkan


  Toplam Okunma Sayısı : 645 Yazar : Tuketici Yardım

 

Banka Hakem Heyeti kararını uygulamıyor
Merhaba,Ben Garanti Bankası'nın kredi kartını kullanıyordum. Geçtiğimiz yıl yıllık kart ücreti almışlardı. Bunun yasal olmadığını söylediğim halde bunu kendi hakları olarak...>>>
TÜKETİCİLER BANKALARA “BELİRSİZ ALACAK DAVASI” AÇMALI
BASINA VE KAMUOYUNATÜKETİCİLER, BANKALARIN OLUŞTURDUĞU KARTEL NEDENİYLE, TÜKETİCİ MAHKEMELERİNDE HAKLARINI ARAYABİLECEKLER....>>>
Şeker Raporu
Nişasta bazlı früktozdan zengin şekerin diyabet ve pankreas kanserine neden olduğuna ilişkin bilimsel verilerin analiziÖZETSon yıllarda...>>>
Elektrikte Kayıp Kaçak Bedelini Nasıl Alabilirim?
Elektrikten alınan kayıp-kaçak bedeli ile ilgili olarak Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 21.05.2014 tarihinde vermiş olduğu Kararda; “elektrik enerjisinin nakli esnasında meydana gelen kayıp ile başka kişiler tarafından...>>>
>>> Tüm haberler...
keçiören düğün salonu keçiören toplantı salonu keçiören düğün salonları ankara düğün salonu keçiören nikah salonu ray dolap ankara mutfak dolabı ankara banyo dolabı ankara vestiyer ankara duvar ünitesi ankara gardrop ankara tv ünitesi ankara vestiyer duvar ünitesi tv ünitesi gardrop mobilya mobilya ankara bamya çorbası etli ekmek mevlana pide bıçak arası konya tandır kuzu tandır fotokopi makinası fotokopi web tasarımı ankara tercüme büroları tercüme ankara tercüme simultane tercüme fotokopi makinası kiralama fotokopi makinası satışı fotokopi makinası tamiri